Girl
in the Tower

Katowice

Elena Subach, from Girl in the Tower project Elena Subach, from Girl in the Tower project

Girl in the Tower

Elena Subach, from Girl in the Tower project

Kiedy po raz pierwszy człowiek przyjeżdża na Śląsk, przede wszystkim dowiaduje się historii o świętej Barbarze — patronki górników. Wyróżniała się szczególnym pięknem. Została zamknięta przez ojca w wieży, żeby być ukrytą przed cudzym okiem. W czasie pozbawienia wolności, obserwując otaczający ją świat z okien, Barbara doszła do wniosku, że istnieje tylko jedyny Bóg. Ochrzciła się, za co była męczona i została zabita przez własnego ojca-poganina.

Baśń braci Grimm Roszpunka opisuje tę samą (znaną jeszcze w Dawnym Egipcie) fabułę „dziewicy w wieży”. Książę wspina się do okna Roszpunki za pomocą jej długich włosów.

W książce psychologa Donalda Kalscheda baśń o Roszpunce jest szczegółowo opracowana jako metafora dla stanu pacjentów, którzy, będąc dziećmi, przeżyli mocny wstrząs i wskutek tego wycofali się ze świata.

Fotografując znikające wieże przemysłowe współczesnego Śląska, formalnie kopiujemy dzieło Bernda i Hilli Becherów Bezimienne Rzeźby. W końcu lat 50. Fotografowali znikającą architekturę przemysłową regionu Ren-Ruhra w Niemczech.

Kosę plastikową kupiliśmy w chińskim sklepie w Będzinie przy ulicy Stanisława Małachowskiego.


Project is made in collaboration with Viacheslav Polaikov

Elena Subach, from Girl in the Tower project