Girl
in a Tower

Katowice

Elena Subach, from Girl in a Tower project Elena Subach, from Girl in a Tower project

Girl in a Tower

Elena Subach, from Girl in a Tower project

Kiedy po raz pierwszy człowiek przyjeżdża na Śląsk, przede wszystkim dowiaduje się historii o świętej Barbarze — patronki górników. Wyróżniała się szczególnym pięknem. Została zamknięta przez ojca w wieży, żeby być ukrytą przed cudzym okiem. W czasie pozbawienia wolności, obserwując otaczający ją świat z okien, Barbara doszła do wniosku, że istnieje tylko jedyny Bóg. Ochrzciła się, za co była męczona i została zabita przez własnego ojca-poganina.

Baśń braci Grimm Roszpunka opisuje tę samą (znaną jeszcze w Dawnym Egipcie) fabułę „dziewicy w wieży”. Książę wspina się do okna Roszpunki za pomocą jej długich włosów.

W książce psychologa Donalda Kalscheda baśń o Roszpunce jest szczegółowo opracowana jako metafora dla stanu pacjentów, którzy, będąc dziećmi, przeżyli mocny wstrząs i wskutek tego wycofali się ze świata.

Fotografując znikające wieże przemysłowe współczesnego Śląska, formalnie kopiujemy dzieło Bernda i Hilli Becherów Bezimienne Rzeźby. W końcu lat 50. Fotografowali znikającą architekturę przemysłową regionu Ren-Ruhra w Niemczech.

Kosę plastikową kupiliśmy w chińskim sklepie w Będzinie przy ulicy Stanisława Małachowskiego.


Project is made in collaboration with Viacheslav Polaikov

Elena Subach, from Girl in a Tower project